Lidia Krawczyk
Projekt artystyczno-badawczy Let me help you powstał w 2024 roku w ramach zajęć z Fotoedycji prowadzonych przez Lidię Krawczyk dla studentów i studentek 1 roku na kierunku Zarządzanie Informacją i Publikacje Cyfrowe w Instytucie Nauk o Informacji UKEN w Krakowie. W skład studenckiego zespołu weszli: Jakub Szczepańczyk, Kamila Misiak, Emilia Piechnik, Iza Ozga, Maria Zubik, Małgorzata Targosz, Julia Targosz, Anna Zawalska, Anna Barczuk, Katarzyna Mazur, Julia Pastuszka, Jan Pierzchała, Julia Ryncarz. Prezentowana animacja cyfrowa stanowi dokumentację i podsumowanie efektów zadania pt. maskowanie. Polegało ono na zaprojektowaniu portretu, który będzie refleksją na temat cyfrowego wizerunku, jego wyobrażonej, kreatywnej i ciągle modyfikowalnej formy. Narzędziami wykorzystanymi do pracy były Adobe Photoshop oraz model generatywnej sztucznej inteligencji (GSI) Firefly 3.
Problemem badawczym było sprawdzenie w jaki sposób zachodzi komunikacja na linii człowiek – generatywna sztuczna inteligencja. Studenci pod okiem prowadzącej zajęcia mieli za zadanie zbadać mechanizm „rozumowania” (generowania danych wyjściowych w oparciu o transformery oraz model fundamentalny GSI) takich kategorii jak kobieta, mężczyzna, starość, relacje z osobami ludzkimi i nieludzkimi czy przetwarzanie kategorii osobowości, cech charakteru, generowanie emocji. Dodatkowo zadano pytania o to, jaki jest zakres halucynacji (czyli błędnych danych wyjściowych) tego konkretnego modelu generatywnego.
Studencki eksperyment ukazał, że GSI dysponuje uprzedzonymi poglądami i stereotypowymi wizerunkami, często również generuje halucynacje i zaszumione dane wyjściowe. Model Firefly, wyszkolony na Adobe Stock oraz obrazach z Internetu, do których prawa licencyjne już wygasły, mimo że efektowny wizualnie i ciekawy z punktu widzenia artystycznego czy krytycznego, w obecnym stanie nie jest równy sieci neuronowej mózgu człowieka, jak zapewniają nas jego twórcy.